"Patriotyczne śpiewanie" - uroczystość dla dzieci starszych i zaproszonych gości

Historia jest częścią naszej tożsamości, mimo iż wszyscy jesteśmy różni, mamy różne poglądy, zwyczaje i przyzwyczajenia, łączy nas właśnie wspólna historia i fakt, że to co teraz mamy zawdzięczamy naszym przodkom. Znajomość historii uczyni ludzi wrażliwszymi, pokorniejszymi wobec życia ale i pewnymi siebie i swoich możliwości. Świadomość własnej historii pozwoli przetrwać tak ważnym a zanikającym dziś wartościom jak: dobro, empatia,  uczciwość i przyjaźń. Nauczyciel pracujący w przedszkolu ma do spełnienia bardzo ważne zadanie: jest nim kształtowanie nowego człowieka oraz jego postaw wobec siebie i otaczającego świata. Świata, a więc wobec własnego kraju i narodu – wobec ojczyzny.

Co roku (od 2012r.) w przedszkolu odbywa się wspólne, z dziećmi z grup starszych i nauczycielkami patriotyczne śpiewanie w przedszkolu, uroczystość z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości.

4 listopada gościliśmy w naszej placówce pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku, panią Anię i panią Marzenę, które przeprowadziły w grupach starszych zajęcia w formie warsztatów dla dzieci. Dzieci poznały symbole narodowe, historię odzyskania przez Polskę niepodległości, wspólnie śpiewały piosenkę pt. „Jesteśmy Polką i Polakiem”, wzbogaciły wiedzę.

I właśnie 4 listopada o godzinie 10:40 odbyły się w przedszkolu obchody Święta Niepodległości, w których brały udział nie tylko dzieci i nauczycielki z przedszkola, ale również panie Ania i Marzena z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku oraz klasa I „b” (liczni absolwenci przedszkola) wraz z wychowawczynią Urszulą Oksiejczuk ze Szkoły Podstawowej Nr 12 im. Z. Glogera w Białymstoku. Wszyscy spotkali się na holu przedszkola w galowych ubraniach z przypiętymi do piersi kokardami narodowymi. Po powitaniu przybyłych gości, odśpiewano hymn Polski, dumnie, przyjmując właściwą postawę „na baczność”. Następnie dzieci z grupy „Biedronki” przygotowane przez nauczycielki: panią Justynę J. i panią Iwonę. K. wystąpiły recytując wiersze, przeplatane pieśniami patriotycznymi: „Przybyli Ułani”, „Pierwsza Kadrowa”. Później dzieci razem z rodzicem odegrały scenkę – „Rozmowę z Pomnikiem”, żołnierzem poległym, który oddał życie za wolność Polski i Polaków i jego postać ma przypominać wszystkim, o tym by pamiętali, uszanowali miejsca pamięci i nie zapomnieli o historii swojego kraju. Na koniec odbyły się serdeczne podziękowania. A potem spokojnie, w zadumie i ciszy, nastąpiło obejrzenie prezentacji multimedialnej pt. „Jest takie miejsce”, takie miejsce w naszych sercach to nasz dom rodzinny, bliscy i nasz ukochany kraj, nasza Ojczyzna.

Przedszkole Samorządowe Nr 82 "Stumilowy Las"
w Białymstoku
ul. Zbigniewa Herberta 63
15-779 Białystok
tel: 85 688 32 87
      509 549 497

e-mail: ps82@um.bialystok.pl
Powrót na początek strony