Wspólne, rodzinne "Patriotyczne śpiewanie" w przedszkolu

Od listopada 2012 roku realizujemy w naszym przedszkolu projekt edukacyjny „Mali patrioci”, którego celem jest zainteresowanie dzieci przeszłością naszego kraju poprzez przedstawienie w sposób atrakcyjny i przystępny wydarzeń historycznych oraz rozbudzenie w dzieciach miłości i szacunku do własnej ojczyzny. Jednym z zaplanowanych przez nas działań realizowanych w ramach tej inicjatywy było zorganizowanie na terenie przedszkola patriotycznego śpiewania. Jest to uroczystość, podczas której dzieci wraz z rodziną i bliskimi śpiewają piosenki patriotyczne, okazując w ten sposób pamięć i szacunek wszystkim Polakom walczącym oraz poległym za ojczyznę. Ich życie - za naszą Wolność.

Uroczystość w placówce licznie zgromadziła zarówno młodych jak i starszych uczestników. Spotkanie rozpoczęto, jak przystało na święto o charakterze patriotycznym, wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego. Wszyscy ramię w ramię śpiewali utwory prezentowane na ekranie, opatrzone tekstem i dodatkowo wzbogacone ilustracjami piosenek. Dzieci 6 letnie z grupy „Biedronki” odegrały scenkę – „Rozmowę z Pomnikiem”, podczas której zgromadzeni usłyszeli, jak ciężki był los walczących o niepodległość, dlaczego należy szanować daną nam wolność, w jaki sposób oddawać cześć poległym. Jako „pomnik żołnierza” przemawiał ukryty za kotarą rodzic. Widać było poruszenie wśród zgromadzonych. Po tej inscenizacji wspólnie odśpiewano jeszcze kilka utworów. Wyjątkowej atmosferze wieczoru sprzyjały piękne dekoracje, wzajemna życzliwość zgromadzonych, a przede wszystkim melodie i słowa wojskowych pieśni patriotycznych, tak bliskich jak się okazało sercu każdego Polaka. Na zakończenie zgromadzeni obejrzeli prezentację o Polsce. Były to ilustracje radosnych wydarzeń, jakie miały miejsce na przestrzeni lat ale też tych bolesnych. Atmosfera była naprawdę wyjątkowa, niejednemu łza zakręciła się w oku.

Zgromadzeni wychodzili w nastroju zadumy i refleksji. Dziś wiemy, że na pewno, warto wychodzić z podobnymi inicjatywami. Potrzebują tego dorośli i dzieci, zwłaszcza że obecnie wychowane są w duchu pedagogiki zabawy, gdzie niewiele jest miejsca na uroczystości refleksyjne. Nie chcemy namawiać do sztywnych apeli, z których sami mamy niemiłe wspomnienia. Istnieją jednak treści, które wprowadzać należy w atmosferze zadumy bo są hołdem dla tych, których już nie ma, a którym pamięć i szacunek bezwzględnie się należą.Przedszkole Samorządowe Nr 82 "Stumilowy Las"
w Białymstoku
ul. Zbigniewa Herberta 63
15-779 Białystok
tel: 85 688 32 87
      509 549 497

e-mail: ps82@um.bialystok.pl
Powrót na początek strony