Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Już po raz trzeci nasze przedszkole uczestniczyło w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF 2022. Jest to święto, które już na stałe wpisało się w nasz kalendarz uroczystości i w którym aktywnie uczestniczy cała społeczność przedszkolna. W tym roku wiodącym hasłem była taka wartość jak tolerancja, której znaczenie w dzisiejszych czasach nasyconych agresją przybiera na sile. Dlatego wychowywanie  dzieci w tolerancji, to obecnie priorytetowe  zadanie. Ucząc dzieci tolerancji kształtujemy postawy otwartości na  drugiego człowieka, jego odmienność oraz wartości wyższe jak szacunek, prawda i dobro. Obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF 2022 stały się okazją do promowania tolerancji, jako wartości, która w przyszłości zaowocuje pokoleniem ludzi żyjących w społeczeństwie otwartym, opartym na rozumnej akceptacji, szacunku i wolności. W tygodniu poświęconym prawom dziecka i tolerancji w naszym przedszkolu wśród  starszaków zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne, podczas których dzieci uczyły się prawidłowych postaw społecznych, akceptowania odmienności innych ludzi, poszanowania cudzej godności oraz uczuć. Maluszki natomiast poznawały  w przystępny sposób swoje prawa i obowiązki. W przeprowadzaniu zajęć pomocne były materiały edukacyjne proponowane przez UNICEF oraz bogata literatura dziecięca. Wykonane zostały też prace plastyczne ilustrujące wiedzę dzieci o tolerancji, z których na holu przedszkola została sporządzona okazała galeria. Zorganizowane zostały też zabawy sportowe pt. „Drużyna praw dziecka”. Tego dnia wszystkie przedszkolaki przyszły do przedszkola ubrane na niebiesko i bawiły się sportowo. Było dużo  energii, radości i wspaniałej zabawy. Uwieńczeniem obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka była uroczystość ogólnoprzedszkolna, na której dzieci obejrzały przedstawienie w wykonaniu nauczycielek na podstawie bajki terapeutycznej pt. „Mały Olbrzym” Elżbiety Janikowskiej. Przesłaniem bajki było ukazanie dzieciom odmienności jako waloru oraz to, że każdy człowiek  mimo swej inności ma swoje miejsce w świecie, może być potrzebny a przez to szczęśliwy i dać szczęście innym.